Блог
грн
15000
грн

Сума кредиту грн
Сума відсотків
грн
Всього до сплати грн
Дата сплати

Ви знали? Ви можете подовжити Ваш кредит на 7,14 та 30 днів.

Види державного кредиту

Державний кредит - досить широке поняття. Одним з учасників кредитних відносин має бути держава, а другим - юридична або фізична особа, інша держава або ціла міжнародна організація. Зрозуміло, що при такому кредитуванні йдеться про дуже великі суми.

Навіщо беруть державний кредит?

Якщо звичайний банківський кредит бере одна людина або організація для того, щоб поліпшити своє фінансове становище і придбати щось потрібне, то від державного кредиту має покращитися становище цілих галузей і верств суспільства. У більшості випадків державний кредит - добровільна ініціатива. Однак в повоєнні роки в СРСР такий кредит був обов'язковим. Населенню запропонували (в обов'язковому порядку) підписатися на державні облігації, щоб зібрати гроші і відновити виробництво. Як показала історія, ці заходи врятували ситуацію.

Отже, держава може вдаватися до державного кредиту в декількох випадках:

  • щоб знайти кошти для державних витрат;
  • щоб врівноважити макро- і мікроекономічні процеси;
  • щоб впливати на соціальну політику або процес видачі кредитів.

Іноді державний кредит - це спосіб отримати гроші на важливі соціальні програми. Наприклад, щоб швидко отримати прибуток, вигідніше попросити кредит, ніж чекати, поки підприємство почне повільно давати прибуток. А на виручені кошти можна фінансувати нові проекти.
Про види державної позики

Державний кредит може бути внутрішнім і зовнішнім. Джерелом внутрішнього держкредиту є фізичні та юридичні особи. Для зовнішнього кредиту залучають допомогу іноземних держав і міжнародних організацій.

Крім того, є такі різновиди держкредиту:

 • за терміном: від 5 до 30 років (довгострокові), від 1 року до 5 років (середньострокові), до 1 року - короткострокові. Серйозні державні кредити майже завжди довгострокові;
 • по емісії: держкредит може дати як уряд окремої області або краю, так і цілої держави;
 • по власникам цінних паперів: в обмін на цінні папери матеріальні цінності можуть дати як фізичні, так і юридичні особи (іноді і ті, і інші);
 • по виплатам: власники боргу можуть або отримувати прибуток раз або кілька разів на рік, або отримувати товари, на які немає попиту в даний момент;
 • по добровільності: брати участь у видачі держкредиту можна добровільно, за передплатою або з примусу, ніж до цих пір користуються тоталітарні країни.

Державна позика може видаватися як під облігації, так і без них. Якщо мова йде про міжнародний кредит, то при його отриманні обов'язково підписують особливий договір, де докладно розписуються всі умови кредитування.

Форми внутрішнього державного кредиту

Держава вважає за краще не давати гроші в борг, а брати їх під відсотки. Мета таких кроків - підтримати ті місця бюджету, де є дефіцит коштів. Так держава може давати бюджетний державний кредит юридичним особам, щоб ті позитивно впливали на якусь сферу господарства. Інші бюджетні позики можуть надаватися теж бюджету, але вже іншого рівня, щоб ті ліквідували фінансові труднощі і повернули кошти в головний бюджет.

Коли гроші йдуть від кредитора до позичальника, виникає борг. Державний кредит і державний борг бувають зовнішнім і внутрішнім. У центральному банку кожної країни є державні цінні папери, які видають у відповідь на отримання грошей. Згодом банк починає скуповувати ці цінні папери на вторинному ринку і так погашати борг. Державний борг обов'язковий до оплати. Добре, коли гроші були використані ефективно, і держава може швидко отримати прибуток. Якщо ж використання кредиту не було результативним, борг доведеться ліквідувати за рахунок платників податків. Якщо ж держава не може виплатити борг, в країні настає дефолт.

Коли держава видає позики?

Держава теж може видавати позики. Наприклад, коли державний банк відкриває кредитну програму з купівлі транспорту у вітчизняного виробника за частину вартості. Так держава може і підтримати вітчизняного виробника, і допомогти бюджету отримати податок з продажу вітчизняного товару, і зробити приємно населенню країни.

Державні кредити набагато привабливіші комерційних. Держава бере на себе частину витрат, тому позику можна отримати під низькі відсотки. Такі позики можуть дозволити собі ті, хто не наважується зв'язуватися з комерційними банками та їх продуктами. Вітчизняні виробники автомобілів або будівельники пільгового житла теж враховують наявність таких державних програм і виробляють продукт, який дійсно стає доступним для багатьох.

 Головна проблема всіх державних кредитних програм - це їх невелика кількість. Часто державні кредити для населення виявляються доступні тільки для невеликої кількості представників незахищених груп населення.

Читачів також цікавить: