Блог

Порядок стягнення заборгованості

Причин, за якими можуть виникати ситуації, коли боржник не виконує договірних зобов'язань, буває багато. Це і фінансові труднощі, і раптові несприятливі обставини, і банальне небажання повертати борг. На суть питання вони не впливають, тому що кредитор має законне право отримати назад свої грошові активи і для цього передбачена примусова процедура стягнення заборгованості.

Тому емоції краще прибрати і холоднокровно ознайомитися з порядком такого дії. Сама процедура передбачає кілька послідовних етапів:

 • досудовий;
 • судовий;
 • примусове виконання судових рішень.

Так як головна мета, яку переслідує заявник - це повернення свого боргу, то вирішення спору можливо самими різними способами: від прохань і переконань до конфіскації майна.

Перед тим, як починати судовий розгляд, кредитор має право направити позичальнику письмове повідомлення із проханням погасити борг. На цьому етапі залишається можливість вирішити проблему полюбовно: якщо у кредитора є бажання повернути борг, але немає такої можливості, завжди можна піти на поступки і змінити часовий період або порядок погашення. Можна відстрочити виплату відсотків або знизити їх розмір.

Тут варто виходити з причини несплати, і обговорити умови, прийнятні для обох сторін. Спори і образи зіграють тільки негативну роль, вони погіршать і відтермінують результативне вирішення питання. Переговори потрібно вести спокійно, грамотно і по суті.

Якщо домовитися не вийшло, то боржнику потрібно відправити офіційну претензію, в якій необхідно прописати суму заборгованості на певну дату, розмір штрафів, пені та подальші наміри другої сторони (подати в суд, звернутися до адвоката і т.д.).

Щоб передати справу в суд, потрібно виконати такі дії:

 • зібрати максимально детальний список документів, які можуть якимось чином довести судді про дійсну наявність боргу;
 • підтвердити передачу претензії обвинувачу;
 • оформити заяву про судовий розгляд справи;
 • брати активну участь в засіданнях;
 • отримати офіційне рішення суду.

На цьому етапі завдання ініціатора позову полягає в тому, щоб переконати судових представників в тому, що боргові зобов'язання порушені, і боржник відмовляється повертати позику. Всі подальші дії виконує суддя, а сторона просто чекає офіційного рішення.

Але навіть, якщо суд прийняв позитивне рішення по визнанню заборгованості, сама процедура повернення боргу не відбувається за бажанням заявника. Суд тільки визначає законність несплати і зобов'язує позичальника повернути гроші кредитору. А якщо вже законний борг не повертається, то примусове стягнення заборгованості здійснюється в порядку позовного, а потім і виконавчого провадження.

Стягнення боргу з фізичної особи

У відношенні з фізичними особами, досудове стягнення заборгованості може проводитися такими способами:

 • телефонні дзвінки: доносити нагадування про борг може як співробітник компанії, так і робот; як правило, такі дзвінки з часом стають частішими, це робиться спеціально, щоб чинити психологічний тиск на боржника. Текст повідомлення також може ставати більш загрозливим і вимогливим;
 • розсилки: боржник буде отримувати СМС-повідомлення на номери своїх мобільних телефонів, листи-нагадування на адреси електронної та звичайної пошти;
 • зустрічі з кредитором: співробітник компанії, перед якою виникли боргові зобов'язання, може нанести особистий візит і провести переконливу бесіду з боржником. Профілактичні зустрічі можуть проводитися не тільки за місцем прописки боржника, співробітник може відвідати робочий офіс або родичів;
 • колекторські фірми: якщо всі перераховані вище методи не мали результату, то кредитор має право переуступити наявний борг колекторам, які виконують всю ту ж роботу, але більш агресивно і професійно з точки зору психології.

Згідно із законом України ніхто не має права застосовувати в цих методах образи або фрази, які принижують честь і гідність людини, застосовувати фізичну силу або псувати майно. Якщо в період процедури досудового стягнення ви помітили порушення, намагайтеся фіксувати їх усіма можливими способами, які згодом можна буде представити в суді.

Ситуації в житті бувають різні, але важливо правильно з них виходити. Якщо у вас немає фінансової можливості повністю погасити борг в період досудового стягнення, ви можете реструктуризувати його графік погашення. Пам'ятайте, що головне для кредитора повернути свої гроші і він - саме перша особа, зацікавлена в успішному завершенні цієї процедури.

Судове стягнення заборгованості

Ця процедура більш тривала і відбувається в кілька етапів:

 • офіційна претензія: до того, як до суду буде подано позов про стягнення боргу, кредитор повинен відправити письмову претензію боржнику, в якій він фіксує суму боргу і намір почати судовий розгляд;
 • надання доказів: збір всієї паперової, електронної, аудіо або відео і навіть усної інформації, яка б підтверджувала наявність боргу і небажання його погашення;
 • подача позову до суду: на цьому етапі оплачується держмито і квитанція разом з позовною заявою передається в судову заяву вашого району;
 • судові засідання: в залежності від складності справи, наявності доказової бази і професіоналізму судді, позов може бути розглянутий за один день або триває роками.

У разі, якщо суд визнав правомірність позову і наявність заборгованості, він видає рішення про стягнення боргу. Після цього у боржника є 10 днів для подачі апеляції.

Примусове стягнення заборгованості

Якщо апеляційної заяви не було, судове рішення про стягнення боргу перенаправляється до судових приставів. Ця служба має дуже широкі права: від простих переговорів і попереджень до арешту майна.

Процедура примусового стягнення може затягуватися, якщо у позичальника є великий борг, але немає заставних цінностей і достатнього доходу. Але навіть якщо повернути борг швидко немає можливості, і погашення буде розтягнуто на десятиліття, стягнення заборгованості не зупиниться. Боржник може все життя провести під борговим тягарем.

Висновок

Ставтеся до позикових грошей з великою обережністю. Відповідально плануйте всі свої надходження і витрати на період кредиту і не відступайте від створеного плану. Намагайтеся ніколи не пропускати регламентованих платежів по кредиту, а якщо уникнути прострочення не вдалося, завжди намагайтеся попередити про це свого кредитора.

Немає нічого дорожчого за чисту совість і спокійне незалежне життя!

Читачів також цікавить: