Блог
грн
15000
грн

Сума кредиту грн
Сума відсотків
грн
Всього до сплати грн
Дата сплати

Ви знали? Ви можете подовжити Ваш кредит на 7,14 та 30 днів.

Порядок стягнення заборгованості

Причин, за якими можуть виникати ситуації, коли боржник не виконує договірних зобов'язань, буває багато. Це і фінансові труднощі, і раптові несприятливі обставини, і банальне небажання повертати борг. На суть питання вони не впливають, тому що кредитор має законне право отримати назад свої грошові активи і для цього передбачена примусова процедура стягнення заборгованості.

Тому емоції краще прибрати і холоднокровно ознайомитися з порядком такого дії. Сама процедура передбачає кілька послідовних етапів:

 • досудовий;
 • судовий;
 • примусове виконання судових рішень.

Так як головна мета, яку переслідує заявник - це повернення свого боргу, то вирішення спору можливо самими різними способами: від прохань і переконань до конфіскації майна.

Перед тим, як починати судовий розгляд, кредитор має право направити позичальнику письмове повідомлення із проханням погасити борг. На цьому етапі залишається можливість вирішити проблему полюбовно: якщо у кредитора є бажання повернути борг, але немає такої можливості, завжди можна піти на поступки і змінити часовий період або порядок погашення. Можна відстрочити виплату відсотків або знизити їх розмір.

Тут варто виходити з причини несплати, і обговорити умови, прийнятні для обох сторін. Спори і образи зіграють тільки негативну роль, вони погіршать і відтермінують результативне вирішення питання. Переговори потрібно вести спокійно, грамотно і по суті.

Якщо домовитися не вийшло, то боржнику потрібно відправити офіційну претензію, в якій необхідно прописати суму заборгованості на певну дату, розмір штрафів, пені та подальші наміри другої сторони (подати в суд, звернутися до адвоката і т.д.).

Щоб передати справу в суд, потрібно виконати такі дії:

 • зібрати максимально детальний список документів, які можуть якимось чином довести судді про дійсну наявність боргу;
 • підтвердити передачу претензії обвинувачу;
 • оформити заяву про судовий розгляд справи;
 • брати активну участь в засіданнях;
 • отримати офіційне рішення суду.

На цьому етапі завдання ініціатора позову полягає в тому, щоб переконати судових представників в тому, що боргові зобов'язання порушені, і боржник відмовляється повертати позику. Всі подальші дії виконує суддя, а сторона просто чекає офіційного рішення.

Але навіть, якщо суд прийняв позитивне рішення по визнанню заборгованості, сама процедура повернення боргу не відбувається за бажанням заявника. Суд тільки визначає законність несплати і зобов'язує позичальника повернути гроші кредитору. А якщо вже законний борг не повертається, то примусове стягнення заборгованості здійснюється в порядку позовного, а потім і виконавчого провадження.

Стягнення боргу з фізичної особи

У відношенні з фізичними особами, досудове стягнення заборгованості може проводитися такими способами:

 • телефонні дзвінки: доносити нагадування про борг може як співробітник компанії, так і робот; як правило, такі дзвінки з часом стають частішими, це робиться спеціально, щоб чинити психологічний тиск на боржника. Текст повідомлення також може ставати більш загрозливим і вимогливим;
 • розсилки: боржник буде отримувати СМС-повідомлення на номери своїх мобільних телефонів, листи-нагадування на адреси електронної та звичайної пошти;
 • зустрічі з кредитором: співробітник компанії, перед якою виникли боргові зобов'язання, може нанести особистий візит і провести переконливу бесіду з боржником. Профілактичні зустрічі можуть проводитися не тільки за місцем прописки боржника, співробітник може відвідати робочий офіс або родичів;
 • колекторські фірми: якщо всі перераховані вище методи не мали результату, то кредитор має право переуступити наявний борг колекторам, які виконують всю ту ж роботу, але більш агресивно і професійно з точки зору психології.

Згідно із законом України ніхто не має права застосовувати в цих методах образи або фрази, які принижують честь і гідність людини, застосовувати фізичну силу або псувати майно. Якщо в період процедури досудового стягнення ви помітили порушення, намагайтеся фіксувати їх усіма можливими способами, які згодом можна буде представити в суді.

Ситуації в житті бувають різні, але важливо правильно з них виходити. Якщо у вас немає фінансової можливості повністю погасити борг в період досудового стягнення, ви можете реструктуризувати його графік погашення. Пам'ятайте, що головне для кредитора повернути свої гроші і він - саме перша особа, зацікавлена в успішному завершенні цієї процедури.

Судове стягнення заборгованості

Ця процедура більш тривала і відбувається в кілька етапів:

 • офіційна претензія: до того, як до суду буде подано позов про стягнення боргу, кредитор повинен відправити письмову претензію боржнику, в якій він фіксує суму боргу і намір почати судовий розгляд;
 • надання доказів: збір всієї паперової, електронної, аудіо або відео і навіть усної інформації, яка б підтверджувала наявність боргу і небажання його погашення;
 • подача позову до суду: на цьому етапі оплачується держмито і квитанція разом з позовною заявою передається в судову заяву вашого району;
 • судові засідання: в залежності від складності справи, наявності доказової бази і професіоналізму судді, позов може бути розглянутий за один день або триває роками.

У разі, якщо суд визнав правомірність позову і наявність заборгованості, він видає рішення про стягнення боргу. Після цього у боржника є 10 днів для подачі апеляції.

Примусове стягнення заборгованості

Якщо апеляційної заяви не було, судове рішення про стягнення боргу перенаправляється до судових приставів. Ця служба має дуже широкі права: від простих переговорів і попереджень до арешту майна.

Процедура примусового стягнення може затягуватися, якщо у позичальника є великий борг, але немає заставних цінностей і достатнього доходу. Але навіть якщо повернути борг швидко немає можливості, і погашення буде розтягнуто на десятиліття, стягнення заборгованості не зупиниться. Боржник може все життя провести під борговим тягарем.

Висновок

Ставтеся до позикових грошей з великою обережністю. Відповідально плануйте всі свої надходження і витрати на період кредиту і не відступайте від створеного плану. Намагайтеся ніколи не пропускати регламентованих платежів по кредиту, а якщо уникнути прострочення не вдалося, завжди намагайтеся попередити про це свого кредитора.

Немає нічого дорожчого за чисту совість і спокійне незалежне життя!

Читачів також цікавить: