Блог
грн
15000
грн

Сума кредиту грн
Сума відсотків
грн
Всього до сплати грн
Дата сплати

Ви знали? Ви можете подовжити Ваш кредит на 7,14 та 30 днів.

Дефолт - катастрофа чи нові можливості

Дефолт вважають справжньою катастрофою для держави. Валюта падає в ціні, багаторазово зростають банківські борги, доступ до кредитування обмежується, падають обсяги виробництва. Дійсно, дефолт - негативне явище для економіка держави, але в ньому можна знайти і деякі вигоди. Однак про все по порядку.

Що таке дефолт?

Поняття «дефолту» саме по собі досить просте. Це неможливість держави (компанії або приватної особи) повертати борги, виплачувати відсотки і виконувати інші умови позики.

Справа в тому, що внутрішні і зовнішні кредити є у кожної держави на планеті, навіть найуспішнішої (саме тому існує розхожий вислів про астрономічний «борг США»). Це джерело доходу і розвитку для держави, але позикові кошти найчастіше покривають дефіцит бюджету.

Держава бере в борг у банків, міжнародних фондів, таких як МВФ. Звичайно ж, будь-який борг віддяка, тому держави зобов'язуються виплачувати борг і при тому з відсотками - саме тому кредитори надають кошти, адже це спосіб заробітку. Дефолт в економіці настає тоді, коли держава більше не в змозі платити за боргами.

Як відбувається дефолт?

Дефолт буває двох видів:

 • банкрутство - фактична нездатність погасити борги, характеризується занепадом національної економіки;
 • технічний дефолт - це, по суті, хитрість. Позичальник здатний виконати свої зобов'язання, але він порушує умови договору кредитування.

Економісти порівнюють механізм дефолту з ростом і розривом мильної бульбашки. Держава отримує фінансування від міжнародних банків і фондів, оскільки інвестори зацікавлені в отриманні високих відсотків за кредити. Спочатку інвестори охоче купують цінні папери, вкладають гроші, але тільки в державі з'являються ознаки пробуксовування економіки, політичної нестабільності - приплив коштів знижується, а відсотки за поточними боргами продовжують рости. В таких умовах далеко не всім державам вдається стабілізувати ситуацію, а допомога від МВФ лише ненадовго покращує ситуацію.

Зрештою, боргова «бульбашка» лопається. Відбувається реструктуризація боргів, частина з них списується, що призводить до втрат інвесторів. Так закінчується цикл дефолту. Дефолт погіршує репутацію держави, тому нові позики інвестори дають вже на більш високих відсотках, що знижує ефективність такого кредитування.

Дефолт: погані і хороші наслідки

Що відбувається при дефолті? Ця ситуація відчутно б'є не тільки по репутації держави, а й кожної галузі його діяльності, кожному підприємстві і окремого громадянина зокрема. Які наслідки дефолту стають негативними?

 • Падіння курсу внутрішньої валюти. Відомо, що вартість валюти на міжнародному ринку багато в чому визначається рівнем довіри до нього. Дефолт знижує цей рівень до нуля. Грубо кажучи, якщо вартість валюти впала в 5 разів, значить, покупка іноземних товарів і технологій обійдеться 5 разів дорожче, або від їх покупки зовсім доведеться відмовитися. Якщо держава сильно залежно від іноземних товарів, це стає причиною до дефіциту деяких з них або неможливості населення купити їх - купівельна спроможність падає. Добре, якщо держава забезпечує достатній рівень виробництва власних продуктів харчування, так хоча б можна уникнути голоду.
 • Падіння рівня виробництва. Багато виробництв залежать від іноземних технологій або фінансування з-за кордону. Різке падіння валюти призводить до серйозних збитків, скорочення робочих місць з метою економії.
 • Банкрутство фінансових установ. Банки дуже сильно залежать від іноземних інвестицій і репутації держави. Втрата репутації і довірі призводить до зниження інвестування, іноземні кредити стають недоступними, а існуючі борги в іноземній валюті зростають багаторазово, адже дохід компанія отримує у внутрішній валюті, яка відразу знецінюється. Депозити та рахунки заморожуються, гроші втрачають всі клієнти.
 • Постраждати можуть і інші країни. Дефолт призводить до обвалу на фондових ринках і навіть глобальній економічній кризі.

Чи можна в дефолті знайти щось позитивне? Так, якщо керівництво країни зможе вміло керувати цим процесом. Ці чинники можна назвати позитивними.

  • Перенаправлення коштів всередині держави. Ті бюджетні гроші, які раніше йшли на погашення боргу можна спрямувати на вирішення внутрішніх проблем.
  • Підвищення конкурентоспроможності підприємств. Зарплати людей по відношенню до долара падають, здешевлюють ресурси внутрішнього виробництва. Це дозволяє знизити вартість товару, який виробляється всередині країни і збільшити його імпорт.
  • Перебудова економіки. Ізоляція від іноземних джерел фінансування змушує державу направити всі сили на внутрішнє споживання, чого практично неможливо досягти при звичайних обставинах. Знищуються фінансові бульбашки, а цінність реальних товарів зростає.
  • Можливість домовитися про знижки по кредитах. В умовах дефолту кредитори прагнуть повернути вкладені кошти, тому часто йдуть на поступки, знижуючи відсотки або відмовляючись від них тільки, щоб повернути свої інвестиції. Дефолт - юридична підстава для переговорів з кредитором.

Як показала практика багатьох держав, дефолт - не катастрофа, але дуже негативний етап розвитку економіки. Але як і багато інших хворобливі помилки, він змушує переглянути держава своє ставлення до фінансової та економічної середовищі, почати процес оздоровлення.

Читачів також цікавить: